Naime, pokazalo se da upravo emocionalno stanje rodilje ima snažan utjecaj na doživljaj boli, mogućnost opuštanja, te donošenja odluka tijekom poroda. Jedna od čestih briga trudnica je briga o boli koja se javlja tijekom poroda. U tom smislu, važno je koliki je ženin strah od boli, odnosno kakva su njena očekivanja kakva i kolika će bol biti, te kako žena očekuje da će se s njom nositi. Jaki, izraženi strahovi mogu nas u životu onemogućiti u postizanju željenog ishoda, stoga iako je određena razina straha od poroda uobičajena, važno je ne zanemariti strahove ako su oni dominantni i izraženi u ovom životnom razdoblju. Takvi izraženi strahovi mogu ometati prirodan tijek poroda te povećati mogućnost javljanja komplikacija prilikom poroda. Neke studije pokazuju da je ženino samopouzdanje u vlastitu mogućnost nošenja s boli povezano i s manjim procjenama intenziteta boli u porodu, odnosno da naša očekivanja oblikuju i naše ishode. Stoga je korisno i naučiti neke od tehnika nošenja s boli koje će pomoći jačanju ženinog samopouzdanja prilikom poroda.
Što može pomoći?
• Edukacija o tijeku poroda, načinima i mogućnostima poroda – može smanjiti strahove jer smanjuje nedoumice i donosi jasnoću o tijeku poroda.
• Aktivan stav prema porodu – to nije nešto što se ženi dešava, porod je prirodan proces za koje je ženino tijelo pripremljeno i u kojem zajedno surađuju i beba i mama.
• Imati povjerenja u svoje tijelo, u vlastitu sposobnost rađanja.
• Ne slušati tuđa loša iskustva.
• Osigurati si podršku okoline – okružite se osobama koje će vam pružiti emocionalnu podršku i ohrabrenje, razmislite o prisustvu oca na porodu (ako je to obostrana želja)
• Naučite tehnike kojima si možete olakšati bol – mogu pomoći tehnike relaksacije, disanja, autohipnoze, tehnike vizualizacije
• Imajte na umu željeni ishod, vašu bebu u svojim rukama